Louisiana Kennel Club, Inc. Kenner, LA 2022-08-05

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 781

Best In Show

  • Judge: Mr Robert L Robinson
    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Robert L Robinson
    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

Junior Showmanship

  • Judge: Ms Pamela D DeHetre
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Harmoni Plana
    • Breed: Beagle (13" and under)

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms Pamela D DeHetre
  • Entry: 18
    • Class: Master
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs Deborah Y Verdon
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: CH Brickett's Don't Turn Your Back

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Designer's Back To The Future

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Monimar N Hemlock Lane Dirt On My Boots

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Goodfield Forever Red Neck Woman

Hound Group

  • Judge: Mr Randy E Garren
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCH 3Colors U Fanci Now V HH

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHG Maple Ridge K-Run I've Got A Secret

      3rd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS

Working Group

  • Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Argentine Gigolo De Barba Negra

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Nobledane Let's Raise A Ruckus

Terrier Group

  • Judge: Mr Randy E Garren
  • Entry: 56
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Huntwood's Pizza Pie

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Den-Mar's Dressed To Party TD

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh

Toy Group

  • Judge: Mr Robert D Ennis
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Sw's Mafioso

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Grayhaven Somersets Swipe Right

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms Kathi Brown
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Holdsway Lion King

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Barnstorm One Chance Fancy By Dzine

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH La Farsante (Hernandez)

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Amethyst Sceaga Northern Lights

Herding Group

  • Judge: Ms Joyce A Vanek
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Millennium's Martini

      3rd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCH Jamaica Rum Runner

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH LK Michigan Dream It Anyway

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.