Roanoke Kennel Club, Inc. Salem, VA 2022-08-05

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 1144

Best In Show

  • Judge: Mr. Michael A. Canalizo
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Michael A. Canalizo
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
  • Entry: 25
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kadence Lancaster
    • Breed: Spanish Water Dog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 367
    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr Nathaniel Horn
  • Entry: 25
    • Class: Open Junior
    • Name: Alani Flower
    • Breed: Pomeranian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 367
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Gentle Wind's Jasper CM JH

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 249
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN AX MXJ XF

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Suncoast N Sapphires Great Scott!

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Brigadier Shamrock All Silver Stars

Hound Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Longlesson Dark Side Of The Moon

      3rd Place

    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: CH Evenstar-Wesridge All My Stars Align

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Vin-Melca's Joyride

Working Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Alchar Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Felicia Gloria Yablunevi Tsvit

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Mistic's Early Rizor

Terrier Group

  • Judge: Dr. Andrew A. Kramer
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHS Goodspice Efbe Money Stache

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHB Kilgawny Working Class Boy

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Peabar P.S. I Love You

Toy Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Marlex Classy Finale

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHB Encor Lauris Fashionista

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Southern Sands Candy Apple Porsche

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Ta Sen Westgate Stealin Th Spotlight Over Siimline

Herding Group

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Sporting Fields Aeirs Above CGC TKN FDC AT

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHS Jagger DuPas Des Sept Vallees CGC TD

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Gem-N-I River Of Urloved CGC

      4th Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.