Crab Orchard Kennel Club, Inc. Marion, IL 2022-08-06

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 460

Best In Show

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Gem-N-I River Of Urloved CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Dapper's Pushing Limits

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Carolyn Taylor
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Ciera Woods
    • Breed: Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Merle Taylor
  • Entry: ---
    • Breed: Weimaraner
    • Name: CH Ekahi's Who Knew

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Carolyn Taylor
  • Entry: 6
    • Class: Open Senior
    • Name: Zoe Sievers
    • Breed: Whippet

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Merle Taylor
  • Entry: ---
    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: CH Show Mountain Ace High BCAT CGC

Sporting Group

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Normandy Silhouette N Javalin Bachelor Parti

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Luxe The Grand Illusion JH

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHG Grouse Point Rimfire Benchrest

      4th Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH BRF The Last Word

Hound Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Wenrick's Nightcap

      3rd Place

    • Breed: Sloughi
    • Name: GCH Itri Ocerico

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Lockshire V Splendor Farm Messanger Of Strength SL

Working Group

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Dapper's Pushing Limits

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Protocol-Liberator Pagani Without Compromise CGC

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Twin Creek's It Had To Be You CGC

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Tip'N Chip Patriot's Honor

Terrier Group

  • Judge: Mr. Merle Taylor
  • Entry: 34
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB Tes Notorious Highlander

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Camio's Walking On Air For Half A Bob

      3rd Place

    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: CH Aragon Opportunity Knocks with Imperial

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Novelty Best Investment JE

Toy Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Taylor
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Foxmore Jules Just Dance

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Marcosa's Essential Travel

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Touche Hi N Mai-T At Chic

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Sunlit's Headline News

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Lakeridge My Daddy's A Big Spender

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS 2Stars Cold As Ice At Damari

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anna's Frozen Tundra CGC

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kan Sing's Mahadevi

Herding Group

  • Judge: Mr. Merle Taylor
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Gem-N-I River Of Urloved CGC

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Cordmaker Punchinello

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Adair Jungleland

      4th Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCH Alouette's Colton Carrillo CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 4
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Aspen's Raisin' Kane


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.