Pioneer Valley Kennel Club, Inc. Greenfield, MA 2022-08-06

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 598

Best In Show

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Avalon's Rocket Man @ Rexroth

Junior Showmanship

  • Judge: JoAnne M. Buehler
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Penelope McDonald-O'Neil
    • Breed: German Shepherd Dog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Whitney J. Coombs
  • Entry: ---
    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHS Rivergroves Lady Alaleda Brio

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: JoAnne M. Buehler
  • Entry: 5
    • Class: Master
    • Name: Brielle Marie Duprat
    • Breed: Havanese

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Whitney J. Coombs
  • Entry: ---
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Sunbolyn's Travln Leaves U Speechless @ Goldenbear

Sporting Group

  • Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB HHH Autumn Sonnet

      3rd Place

    • Breed: Barbet
    • Name: CH Anam Chara Nuview Atticus Finch

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: Cryslen Destiny's Don't Stop Me Now

Hound Group

  • Judge: JoAnne M. Buehler
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Kachina Kochana Coco Crisp V Lucene

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Edenhill Independence Day RN CGC

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Albelarm Quid Pro Quo

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH Sandstorm N Balor Dream On

Working Group

  • Judge: JoAnne M. Buehler
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCH Aegis Confessions Of A Dangerous Mind

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Midnight White's Fly Me To The Moon

      3rd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH One Man show

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG RayPat's Chip Off The Blarney Stone

Terrier Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Avalon's Rocket Man @ Rexroth

      2nd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCH Vangerbull Brutale Gladius

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Barrister Res Ipsa Loquitur

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: Kilkenny's Beautiful Day

Toy Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Luvin Poms Breakfast At Tiffany's

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCHB Questy Y-Knot Chardonnay

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Swishthrees Mommaluvs TCM Stwedios

Non-Sporting Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Pure Gold & Diamonds Bring Me A Higher Love

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHP Tivin Kaylen Magic Dance

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Salishan's The Wonder Of You

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: CH Stardust License To Thrill

Herding Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Kysarah`s Dark side of the Moon

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Acadia Light Up The Stage

      3rd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCHG Broadcreek's In The Sky With Diamonds @ Witzke

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: Ebonwald's Paths Of Victory @ Wyvern

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.