Roanoke Kennel Club, Inc. Salem, VA 2022-08-06

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 1217

Best In Show

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Judy A. Manley
  • Entry: 26
    • Class: Master
    • Name: Lenore Hedemark
    • Breed: Rat Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Paul B. Averill D.V.M.
  • Entry: 403
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Judy A. Manley
  • Entry: 26
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Addison Lancaster
    • Breed: Affenpinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Paul B. Averill D.V.M.
  • Entry: 403
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Vanderbilt's Nour

Sporting Group

  • Judge: Mr. Paul B. Averill D.V.M.
  • Entry: 256
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Cerise Blindside

      2nd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN AX MXJ XF

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Brigadier Shamrock All Silver Stars

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin

Hound Group

  • Judge: Mr Nathaniel Horn
  • Entry: 172
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Lacey's Not My Circus

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Longlesson Dark Side Of The Moon

      4th Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase

Working Group

  • Judge: Mr. Bob Busby
  • Entry: 146
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Alchar Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHP Vztop Hillside Just Another Southern Gentleman

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Vanderbilt's Nour

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Kristari's Formal Attire

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHS Goodspice Efbe Money Stache

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT RATN

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Peabar P.S. I Love You

Toy Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Marlex Classy Finale

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Seagryph's Oh Shucks

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: 136
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHS Arabelle's The Colonel

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Ta Sen Westgate Stealin Th Spotlight Over Siimline

Herding Group

  • Judge: Mr. Michael Canalizo
  • Entry: 204
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Northbay Xcell That's A Wrap DJ

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG MVR Diamonds In The Rough CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Eclipse Boom Boom Pow

      4th Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHS Jagger DuPas Des Sept Vallees CGC TD

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.