South Bay Kennel Club Torrance, CA 2022-08-06

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 995

Best In Show

  • Judge: Mr. Eugene Blake
    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Triseter Celtic Usher

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Eugene Blake
    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Solo-K Escalades Hot Off The Daily Prophet

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Janet Fink
  • Entry: 17
    • Class: Master
    • Name: Parker Lourier
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: ---
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHB Empee's Black Panther

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Janet Fink
  • Entry: 17
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Madison Gardea
    • Breed: Weimaraner

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: ---
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Windborn Rejoice Rejoice

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Triseter Celtic Usher

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Jadestar N Cairncross Wild Wild West

      4th Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate

Hound Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Courages Judge Gideon Of Spotted Ridge

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: CH Treasures Secretariat At Bloodhound Love

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Starfyre's Kianna I Am Divine

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Windborn Rejoice Rejoice

Working Group

  • Judge: Mr. Darryl Vice
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Solo-K Escalades Hot Off The Daily Prophet

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Dun Roman's Jack-Pot O I Love You 3000

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Irondale's The Legend Exists

Terrier Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Rangel's Celtic Prince

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Foxbriar's National Treasure From Itsy Bitsy

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Jazzman Beyond The Reef

Toy Group

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Tova's Faster Than Lightning

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHB Coachlight Aff-Ter Blowin' In The Wind

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Denise Dean
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Kountrytyme American Gangster

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Liontamer Pazzaz Rothrocks Tradition By Budda

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Players Rise And Shine

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Jaron's Monogram Lucky's Star

Herding Group

  • Judge: Mrs. Janet L Fink
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Aratone Neverland

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Terra's Harry Victor

      3rd Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Stonebrook's Vanity Fair

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Wyndstar Sweet Side

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.