SIOUX EMPIRE KENNEL CLUB, INC. Sioux Falls, SD 2014-10-25
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 815
Best In Show
- Judge: Guy Jeavons
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
Reserve Best In Show
- Judge: Guy Jeavons
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
Junior Showmanship
- Judge: Daryl Cooper
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Schwartz
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 134
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Nexus Total Eclipse
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Harvest Meadow's Money To Burn
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 71
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Greyhound
- Name: CH Lorricbrook Royal Picture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 116
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Caleno Numero Uno
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebbles'Run Sammantic Bentley
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Sky's The Limit
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Ziemabora's Strut Your Stuff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Guy Jeavons
- Entry: 62
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Beinnein Heaven Sent
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Minuteman Sweet Justice
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 157
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex Kisa Wildfire
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Prosperity
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointes Buddy Dazzler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 117
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's No Questions Asked
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Counterpunch Grandslam Homerun
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Tuck'N Rolls Priceless Gift A Vistarolls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 111
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Serenity's Walk In The Park
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mcmatt's Autumn Breeze
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Highcroft Pretty Persuasion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Guy Jeavons
- Entry: 1
- Breed: Berger Picard
- Name: Eclipse Fabulous By Design
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.