VALPARAISO KENNEL CLUB Valparaiso, IN 2014-10-26

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 611

Best In Show

  • Judge: Mr. Gary K. Newton
    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Garry K. Newton
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. James Jim Hupp
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Riley Lautenschlager
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Garry K. Newton
  • Entry: ---
    • Breed: Dalmatian
    • Name: Folklore Horizon & Liberty's Spring Fair

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: CH Sun Devil Ive Gotta Feeling For Cudyncae

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCH Sastya's Eleven Eleven

      4th Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time

Hound Group

  • Judge: Mrs. Patricia A. Murphy
  • Entry: 75
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Daybreak's Bewitching Blossom W

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Elmo's Martian Chronicles

Working Group

  • Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Phillmar Super Man

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: Homesteads Love At First Siht

Terrier Group

  • Judge: Ms. Marjorie Underwood
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina

      2nd Place

    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Camio's Educated Exemplar

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Imperial's Major League

Toy Group

  • Judge: Mr. James Jim Hupp
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Chelsea's Fantasy Dressed To Impress

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Randalets Wok N In Sunshine

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Shine's Deck The Halls

      2nd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Anana's Magnificent 1

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin

      4th Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: CH Dior's Besame Mucho Morninglow CM2

Herding Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 75
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH CopperRidge's Debonair CD RA

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: CH Avatar Bayshore Dare Ewe To Be A Hot Shot

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Limerick's Rolling Stone

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: CH Kyon's Bold Norseman

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
  • Entry: 1
    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: Minskuhoff's Wow Black Majesty


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.