Panhandle Kennel Club of Texas, Inc. Amarillo, TX 2022-09-18

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 360

Best In Show

  • Judge: Mrs Debra L Thornton
    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Debra L Thornton
    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: CH Beautiful Black Eli The Great

Junior Showmanship

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Rachael Rabenberg
    • Breed: Belgian Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: 132
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Ferlin Gizmo's Worth It All

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: 132
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS E'N J's Crown Jewel Koh-E-Noor

Sporting Group

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS DC Ehrenvogel Gunning For My Heart

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Amica I'm Still Standing

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: CH Encore 'N Tamburlaine Good Trouble

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Janrod's Another In The Fire

Hound Group

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Svora's White Stag

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Art Deco Bila Obora

      3rd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Highroller

Working Group

  • Judge: Mrs Joan Luna Liebes
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: CH Beautiful Black Eli The Great

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Wintersong N Dbltake All The Right Koalafic

Terrier Group

  • Judge: Mr Fred C Basset
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Den-Mar's Dressed To Party TD

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHG Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Hertsang Wild About You

      4th Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCH Bluefire Drive By

Toy Group

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Ferlin Gizmo's Worth It All

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Carrera's Spurs & Bling -It's A Cowgirl Thing

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Knockout Pretty Little Liar

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Fred C Bassett
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Bright Lights Rocyn's 24k Magic

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Sandstorm God Bless Texas

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Amorenekid Latino Heat At Monterrey

      4th Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory

Herding Group

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS JBK The Battalion Of A&M At Baletka

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: CH Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Bergtal's Give Peace A Tri TKC BN RN CGCU

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCH Bojtosfulu Pajkos Aria of Perfect Images

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.