Gallatin Dog Club Helena, MT 2022-09-22

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 443

Best In Show

  • Judge: Mrs. Shalisa D. Neely
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Shalisa D. Neely
    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Rhonda Silveira
  • Entry: 8
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Rick Gscwender
  • Entry: 237
    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHB Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Rhonda Silveira
  • Entry: 8
    • Class: Open Senior
    • Name: Tori Hedges
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Rick Gscwender
  • Entry: 237
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Tre Run N Widget's Moolit Star

Sporting Group

  • Judge: Mrs Susan St John-Brown
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHB Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Rach Red Water's Iron Compass CDX BN

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Foxboro N Caran Always Dreaming

Hound Group

  • Judge: Mrs Susan St John-Brown
  • Entry: 57
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: CH Dobhran's Alexa Play Some Music

      3rd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Paragon's Love Wins At Windborn

Working Group

  • Judge: Mr Rick Gscwender
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: CH Licorice Fern's Winter Moon Over Big Sky BCAT

      3rd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHS Legendary's A Solitary Lion

      4th Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. James Brown
  • Entry: 16
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: CH Pure quill Little Bit Of Fynn

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Ayrshire's Notorious

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Lil'itch Uncontrollable Urge

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: Snow Winds Light My Fire @ Dvonair

Toy Group

  • Judge: Mr Rick Gscwender
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dunkirk Just One More Time

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Majesty N Firesprite Move It On Over

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHB Majesty N Calmont's Excellence I Am BN RN FDCCGCA CGCU TKI

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Pride Walking On Sunshine

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. James Brown
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Neradmik 1st Kiss With Kaliber BCAT

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Tre Run N Widget's Moolit Star

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Spitfire Roll With It

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Sierra's Executive Decision

Herding Group

  • Judge: Ms. Rhonda Silveira
  • Entry: 37
    • 1st Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHB Sugarok Magic Mike UDX MXB MJS OF

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Paintbrush Never A Dull Moment At Samwise

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: CH Triskles Xpedition Elite Four TKN

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: Tallywood Souldust

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.