Austin Kennel Club, Inc. Belton, TX 2022-09-24
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 1002
Best In Show
- Judge: Dr Fabian P Daza
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Fabian P Daza
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi
Junior Showmanship
- Judge: Dr A Todd Miller
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Robert E Hutton
- Entry: 417
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Shekinah's I Set Fire To The Reign
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr A Todd Miller
- Entry: 16
- Class: Open Junior
- Name: Bryson Allen
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Robert E Hutton
- Entry: 417
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Kalypso Love On The Rocks CGC
Sporting Group
- Judge: Mr Ronald Freeman
- Entry: 161
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG DC Ehrenvogel Gunning For My Heart
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Arkgold Trademark Got My Name In Lights DN CGC TKN VHMP
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Double Barrel's Turkey Creek Jack Johnson MH CG
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's A Wanted Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Debbie Campbell-Freeman
- Entry: 110
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Whippet
- Name: Bo-Bett's Sparkle And Shine
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Rosewood's Citrus Got Real
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr James E Noe
- Entry: 161
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Shekinah's I Set Fire To The Reign
- Breed: Great Dane
- Name: CH Droghedaas Splash Of Gold Kiani
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Steadfast's Sweet Land Of Liberty
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr James E Frederiksen
- Entry: 60
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Fox-Haus Game on at Foxhollow
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Richard V Miller
- Entry: 179
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Crownheir Hallelujah
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Doubletree Touchstone Hot Toddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Robert E Hutton
- Entry: 154
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Vista And Wade Manor Hazel Says Hello
- Breed: French Bulldog
- Name: Bullagamo A-Black Mamba (El Salvador)
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Ricon's Elfin Magic
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm One Chance Fancy By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr James E Frederiksen
- Entry: 176
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Margaux's Saturday Night Special At Terra
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Snapdragon Don't Go Bacon My Heart PT
- Breed: Pumi
- Name: GCH Bojtos-Fulu Pajkos Aria of Perfect Images
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr Fabian P Daza
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Blacksheep Across The Universe
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.