Greater Murfreesboro Kennel Club, Inc. Franklin, TN 2022-09-24
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 654
Best In Show
- Judge: Linda Hurlebaus
- Breed: Golden Retriever
- Name: Huntleigh's R U Ready Starfire
Reserve Best In Show
- Judge: Linda Hurlebaus
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
Junior Showmanship
- Judge: Carol Pyrkosz
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Maddie Powers
- Breed: Lhasa Apso
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 309
- Breed: Golden Retriever
- Name: Huntleigh's R U Ready Starfire
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Carol Pyrkosz
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Delilah Hughes
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 309
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Adili & Ida B Reign Over The Delta
Sporting Group
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 85
- Breed: Golden Retriever
- Name: Huntleigh's R U Ready Starfire
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHS Brickett's Don't Turn Your Back
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Halestorm-Suma This Is Unbelievable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Linda Hurlebaus
- Entry: 134
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCHB CCH River Bottom Divine Intervention SCE SIN
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Whit's Classically Chloe BCat CA
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Terry Berrios
- Entry: 78
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Appalachian And ELOC's Samsson
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Shamrk Southern Comfort of Stoneridge CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: White Eagle Presents Prince Orion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Merle Taylor
- Entry: 100
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Crimsonscots Boulder To Birmingham
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Edenshire Cricklewood Crackerjack
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carol Pyrkosz
- Entry: 102
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Fenice Astronomical
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sw's Mafioso
- Breed: Maltese
- Name: GCH Sallipesh Martinpuff Rocketrolla
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 86
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Windrift's Stand By Me
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Arabelle's The Colonel
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bridgecreek's Let The Magic Begin CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Merle Taylor
- Entry: 69
- Breed: Briard
- Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Celebre Javert
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Cadnoclun's Trippy Little Hippie
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Fame's Orion Blue Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.