Sheboygan Kennel Club, Inc. Plymouth, WI 2022-09-24

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 448

Best In Show

  • Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wil-Orion's If Wishes Came True

Reserve Best In Show

  • Judge: ---
    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHG Xeralane's Shut Up And Kiss Me

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Bryant Janetzke
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Maren LaPlante
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Donna J. Buxton
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wil-Orion's If Wishes Came True

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Daykeyne I Have A Secret

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Have Mercy MH

      4th Place

    • Breed: Irish Red and White Setter
    • Name: GCH Laurel Oak Special Delivery O'Shay

Hound Group

  • Judge: Mr. Gary L. Andersen
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Daykene Figment Of Your Imagination

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Deiconsorti Always In The News

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Daybreak's Frozen Assets W

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Dion's Zodiac

Working Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Echoing Winds All My Love to Kansa

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Marshview Great Ballz Of Fire RA MX T2B MXJ CA RATO CGC

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Milleniums Everybody's Talking ATT

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH D'Tales Dare To Compare Gallant V Ciden

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 18
    • 1st Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Abberann Rider On The Storm By Galore

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Temora Reason Gone Mad

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Bellastaff I Did It My Way

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHB Sodak On The Road To Stardom

Toy Group

  • Judge: Mrs. Donna J. Buxton
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS We-Syng Chrischin Lucky Liam

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Wingssong This Could Be Love

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB KBPride Rembrandt

      4th Place

    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: GCHS Windsong's Lightening Strykes Twice

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHG Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Paceaway Eye Liner

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Peregrine Causing A Commotion

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Evergreen's I Have A Song To Sing

Herding Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 39
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHG Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHB Rosepoint Navigator

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Eclipse Hive Talkin'

      4th Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: CH Sircle Of Life Of Prairie Crest

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 6
    • Breed: Danish-Swedish Farmdog
    • Name: Double G's Olgs's Omnipollo


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.