Spirit of the Heartland Kennel Club Gray Summit, MO 2022-09-24

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 817

Best In Show

  • Judge: Mr. Lee Brown
    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Cobano Avalos-Lara

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Lee Brown
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Winters-Eagle Ring Of Fire

Junior Showmanship

  • Judge: Mary Paisley
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Luke Waters
    • Breed: Boston Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
  • Entry: 275
    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Amayla's Shake Up The Shadows At Sambuca

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mary Paisley
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Bradley W. Rhodes
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
  • Entry: 275
    • Breed: Dogo Argentino
    • Name: GCH Onix Icon Borneo

Sporting Group

  • Judge: Mr. Larry C. Abbott
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota's Casey's Off To Dublin

      2nd Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHB Sun Devil Last Of the Mojitos

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Crossroad Jockeyhill Girls Just Want To Have Fun

      4th Place

    • Breed: Barbet
    • Name: GCHS Bluespruce's Blitzen De Ginkgo

Hound Group

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline's Windborn Classique

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Agha Djari's Via Kjavu

Working Group

  • Judge: Mr. Darryl Vice
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCH Cherryhills Ferragmo ATT

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Crosswind's Every Mile A Memory

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Can-Cia and Marburlis King of Swing

      4th Place

    • Breed: Dogo Argentino
    • Name: GCH Onix Icon Borneo

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
  • Entry: 32
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Pinnacle Broxden Lickety Split

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: Paperman Terra Wortman

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHB Samabel Banjopets Ain't Over Till It's Over CA

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake Whistle Blower

Toy Group

  • Judge: Jason Hoke
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Winters-Eagle Ring Of Fire

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHB Regal Redwood's Just A Little Pixie Dust

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Tantalite Travis

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. John F. Davidson
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Cobano Avalos-Lara

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Tricreek's True To My Heart

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHP Encores Once Upon A Dream

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Jingle's A Site For Soar Ayes At Onirama

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sandra J. Wolfskill
  • Entry: 196
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Lionheart's La Vie Est Belle

      2nd Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: GCH Snowhill's Dulin Southern Jasmine

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Franken's Some Like It Hot Of Tara

      4th Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHB Jamaica Rum Runner

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.