KENNESAW KENNEL CLUB Marietta, GA 2014-10-26

Posted by: Linda Hurlebaus

Total Entry: 756

Best In Show

  • Judge: Robert Vandiver
    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey

Reserve Best In Show

  • Judge: Robert Vandiver
    • Breed: Pug
    • Name: CH Hill Country's Tag I'M It

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 14
    • Class: Open Senior
    • Name: Riley Capton
    • Breed: Russell Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Robert Vandiver
  • Entry: ---
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH Chesacola's Capricious Cameo

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L Olvis
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Ashdown's Time To Thrill

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Seafarers Red Hot And Green

Hound Group

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Tells Matrix Reloaded

      2nd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Grandcru Phelps Insignia

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Celtic's Lore's Moonlight And Magic

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel

Working Group

  • Judge: Robert Vandiver
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Highlander's Rumour Has It

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCH Jamelle's Aristocrat V Elba

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: Pure Pride Keenen How Can I Refuse

Terrier Group

  • Judge: Mr. Charles L Olvis
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Connacht A Ha'Penny Will Do

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Bascovail Essence Of Purple Sage

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: Glentyrs Lady Isabelle At Castlerock

Toy Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Hill Country's Tag I'M It

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Maibee Orlando

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Trotwood July Fourth Rocket Of Bo-Betts

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Her Majesty's Giggling It At Heritage

Non-Sporting Group

  • Judge: robert hutton
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Salishan Princess Of The Wind

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Monarchs The Messenger

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Padow's Twilight Embrey In A New Moon At Asans

Herding Group

  • Judge: James Moses
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Sans Brancos Stunned At Kindred

      3rd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Alexy Handsome Devil

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: Grangfield Lyberty Cracklin Rosie Make Me A Smile

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 1
    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Sidekick's Black Diamond


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.