West Volusia Kennel Club Deland, FL 2022-09-24

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1329

Best In Show

  • Judge: Mr. Philip R. Briasco
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Philip R. Briasco
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Zaida Bint Muti Von Haussman

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 41
    • Class: Open Senior
    • Name: Brian Lumpuy
    • Breed: German Wirehaired Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 533
    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Nicairn Saffron Hjo Got The Spirit

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 40
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Micah Evans
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 533
    • Breed: Basenji
    • Name: CH Tamba's Commander In Chief

Sporting Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 264
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Luxe The Grand Illusion JH

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Chappell's Pennyridge Blah Blah Blah

      3rd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Normandy Silhouette In A Perfect World

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Flocky

Hound Group

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Zaida Bint Muti Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Karasar's High Roller

      3rd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCHB 3Colors U Fanci Now V. Hh CGC TKN VHMA

      4th Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: Foxgully Hot Gossip At FxPt

Working Group

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 196
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHP Southports Ares God Of War

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Felicia Gloria Yablunevi Tsvit

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright

      4th Place

    • Breed: Chinook
    • Name: Forever Greene Iglaak Perry RI FDC CAA BCAT CGC TKE RATM CZ8B

Terrier Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Cheltenham Love In Paris

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHG Adako Mickey Mouse Club House

Toy Group

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
  • Entry: 265
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Zona Rosa's Have Love, Will Travel

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: CH Marlex Happy Valentine

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Bramver's Orohime

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
  • Entry: 165
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Robobull Fabelhaft Catara

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Holdsway Lion King

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Bright Lights Rocyn's 24k Magic

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kan Sing's Mahadevi

Herding Group

  • Judge: Ms. Carol Graham
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHS Cordmaker Punchinello

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHB Three Oaks The Big Chill

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS Redbud Across The Universe

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Sans Brancos NicNac Paddy Whack PT FDC CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Philip R. Briasco
  • Entry: 3
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Barnett's Forever And A Day CM6 CAA DCAT


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.