Arapahoe Kennel Club Aurora, CO 2022-09-25

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 966

Best In Show

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Robert L. Vandiver
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit

Junior Showmanship

  • Judge: Ms Celeste M Gonzalez
  • Entry: 35
    • Class: Open Senior
    • Name: Dana Leigh Pelto
    • Breed: Irish Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 411
    • Breed: Maltese
    • Name: Beauty Shantal Design Hot Exclusive

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms Celeste M Gonzalez
  • Entry: 35
    • Class: Open Junior
    • Name: Demery Livingston
    • Breed: Shetland Sheepdog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 411
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Dal's Alley & Summit Moonshine Music

Sporting Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHG Solivia's Defining Moment At Playlist

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Blueprint's Sweetgold Country Girl

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Winweim Breica Harline Purple Rain

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCH Rocksprings Bare Necessities

Hound Group

  • Judge: Ms Celeste M Gonzalez
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Tivio's Some Like It Hot

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Soletrader Dean Martin

      3rd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: Sovereign N Chaparral Nera Draghi

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCH Corral West Fancy Like Applebee's On A Date Night

Working Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Twin Creek's It Had To Be You CGC

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Fireside Lazy D What Would Gary Do

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Casaarabals Regent King Of The 7 Seas De Pacific

Terrier Group

  • Judge: Ms Kathi Brown
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Chyscott's The Greatest Showman

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Let's Rock Xtremely Fast

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Menusha's Pancho Villa

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHB Mc-Kee Follow Me On Easy Street

Toy Group

  • Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Karals Won't Apologize

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Anabelle Beautiful

      3rd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: Beauty Shantal Design Hot Exclusive

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Enchante's Mama Dropped The Mic

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert L. Vandiver
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Good Fortune Good and Ready II

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Dal's Alley & Summit Moonshine Music

Herding Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 186
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Be

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCH Beljekai Brindisi SWN

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS Madhatters Achilles' Heel BCAT

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Kismet Legendary

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms Celeste M Gonzalez
  • Entry: 2
    • Breed: Norrbottenspets
    • Name: Savo's Rossignol CM


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.