Donner Trail Kennel Club, Inc. Dixon, CA 2022-09-25

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 735

Best In Show

  • Judge: Willam deVilleneuve
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

Reserve Best In Show

  • Judge: William deVilleneuve
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Camcastle's Back To The Future

Junior Showmanship

  • Judge: Pamela Lambie
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Brenna Koons
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: George Milutinovich
  • Entry: 331
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Firle Oak Empire Maker

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Pamela Lambie
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Brielle Villarreal
    • Breed: Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: George Milutinovich
  • Entry: ---
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Campbell Clan N Hifly'n High Hopes

Sporting Group

  • Judge: Mr. Peter A. Gaeta
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Clarity Reach The Sky VJK Myst

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHS Sierra Ridge Born To Love You JH ACT1

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: 24KT Seasons A Star Is Born

Hound Group

  • Judge: Kathryn A. Cowsert
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Whirlaway Diablo's Bare Knuckle Brawler

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Oakwood's Silent Success

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Symar Tell It To the Marines

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHB Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera

Working Group

  • Judge: Faye Strauss
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Camcastle's Back To The Future

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: Rivergrove's Wonder Dog at Pycreek

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: CH Nnnnnnnd Touchdown De Laouen Ki

      4th Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Aujudon Dreamcatcher King Of Rafael Nadal

Terrier Group

  • Judge: Carolyn A Herbel
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Surefyre's Let's Be Frank

      2nd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Tribute Rose Of sharon Cassidy

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kallehan's Cash Deposit For Los Carneros

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHG Shasta's Easy River

Toy Group

  • Judge: Inge Semenschin
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: CH Alexi's One Fin Two Fin Red Fin Blue Fin

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Mister Massimo Vitorious

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Starry Night Dr. Drake Ramoray

Non-Sporting Group

  • Judge: George Milutinovich
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Shady Oak's High Tea At Highwood

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bakker's Donnchada American Pride

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Shira Yuri Amythest Iris

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Oui Didn't Start The Fire @ Maximun

Herding Group

  • Judge: Lesley E. Hiltz
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Top Hat N Suboja's Strawberry Wine V. Legend HT FDC BCAT CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHG DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Aimes Playing for Keeps

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Eli The One to Reylt Willowbrook

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.