Helena Montana Kennel Club Helena, MT 2022-09-25

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 456

Best In Show

  • Judge: Mrs Susan St John-Brown
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Susan St John-Brown
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dunkirk Just One More Time

Junior Showmanship

  • Judge: Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 13
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Sioux Forsyth-Green
  • Entry: 252
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Tre Run N Widget's Moolit Star

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Tori Hedges
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Sioux Forsyth-Green
  • Entry: 252
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Nouvelle Deep Dark Secret

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jean-Christophe Boulinguez
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS RACH Red Water's Iron Compass CDX BN RM4 RAE3 FDC BCAT DP DEA CGCA CGCU TKP ATT VHMA

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHB Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Foxboro N Caran Always Dreaming

Hound Group

  • Judge: Mr. Jean-Christophe Boulinguez
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

      3rd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Nouvelle Deep Dark Secret

Working Group

  • Judge: Mrs Sioux Forsyth-Green
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: CH Licorice Fern's Winter Moon Over Big Sky BCAT

      3rd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHS Legendary's A Solitary Lion

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHB Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless

Terrier Group

  • Judge: Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 15
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Lil'itch Uncontrollable Urge

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCH Shasta N Ride M Cowboy

      3rd Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: CH Julerr Anisette Alegretto RATN

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: Defiant's Mariner

Toy Group

  • Judge: Mrs. Shalisa Neely
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dunkirk Just One More Time

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Fantasy Ima Top Guy At chelsea

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Majesty N Firesprite Move It On Over

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: Et's Minicooper Countryman

Non-Sporting Group

  • Judge: Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Sierra's Executive Decision

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Neradmik 1st Kiss With Kaliber BCAT

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Tre Run N Widget's Moolit Star

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Spitfire Roll With It

Herding Group

  • Judge: Mr Walter J Sommerfelt
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Northbay Xsell's Your Secrets Not Safe

      2nd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHB Sugarok Magic Mike UDX MXB MJS OF

      3rd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Ability's To The Moon And Back BN RN PT NF CGC

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: Ib'leive's Lil Miss K-os'

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.