Prescott Arizona Kennel Club Prescott Valley, AZ 2022-09-25

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1083

Best In Show

  • Judge: Mrs. Patricia Trotter
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Patricia Trotter
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Danfour Reignon Briana

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 30
    • Class: Open Junior
    • Name: Lillian Petermann
    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
  • Entry: ---
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Starline's Timeless Style BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 30
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Zena Cummard
    • Breed: Cesky Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Fred C. Basset
  • Entry: ---
    • Breed: Pointer
    • Name: CH Playlist's Let's Give 'Em Something To Talk About

Sporting Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Ramblewood Time In A Bottle

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Hi-Tides I Can't Drive SS

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Evergreen's Mako The Land Shark

      4th Place

    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: China Fleet's You Are My Sunshine

Hound Group

  • Judge: Mrs. Donelle Richards
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Del Sol Oxota Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Usonia The Shores Of Normandy V Lowdon

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Sovereign Laced In Leather Shante

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: CH Jaegerhof's Timeless In Motion SL

Working Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 188
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB South Willow's Drop It Like It's Hot

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Twilight Georgie Girl Of Landmark

      4th Place

    • Breed: Dogue de Bordeaux
    • Name: Stolenhearts Alexstrasza

Terrier Group

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Lighthouse I Put A Spell On You

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Mar Vista Above The Line

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHB Jetcity Walking On The Moon

Toy Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 174
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Brevette Blackjack

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Winsome-Nirvana's Achy Breaky Heart

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Tova's Faster Than Lightning

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Danfour Reignon Briana

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Asans N Padow's Twilight Quil From A New Moon

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight No Filter Needed At Amethyst

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: L&V Destiny's Amazing Grace

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Starfyre Sugarok As You Wish CGC

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Terra's Harry Victor

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Rawhide I'm Your Huckleberry

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: CH Scott's Georgia On My Mind

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.