SALINE COUNTY KENNEL CLUB OF ARKANSAS Benton, AR 2014-10-26
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 326
Best In Show
- Judge: Mr. James C. Briley
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James C. Briley
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Wylie
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Entry: 42
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Emery's In The Midnight Hour
- Breed: Pointer
- Name: GCH von ruanns white knight niyo
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Daybreak Brookswood Hoorayforhollywood
- Breed: Brittany
- Name: GCH Big Oaks Mamma Mias Star Sophia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. June A Penta
- Entry: 30
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH tarlyn callahan
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Sunshines O Captin My Captin ML
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Genesis Criminal Intentions
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Jolie Justified
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Entry: 29
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's Limited Edition CD RE
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Kandu's Ants In Her Pants
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nordpols Saturday Night Fever
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Scheelers Triple Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Norman L. Patton
- Entry: 21
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Gangways Mission Engineer
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 73
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHP Centennial Farms Catch Me If You Can
- Breed: Maltese
- Name: CH Scruffy's-Validian Busy Buzzing Around
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Norman L. Patton
- Entry: 56
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Keeshond
- Name: CH Baronwoods Quantum Leap
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Bluvali Players Paradigm
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH KC's Rolling And A Strolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 41
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges son of Anarchy
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Jeager Black Hills Gold Rush
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Glasgowhills event Horizon
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Coastal Social Butterfly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Patchwork's Heart Of A Hero
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.