Sooner State Kennel Club Enid, OK 2022-10-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 331
Best In Show
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield TKN BN RI CGCA CGCU
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Melanee Clark
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Sydney Wills
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn A. Herbel
- Entry: 122
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Goldshield's Marvelous Dream Of Mystik
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Melanee Clark
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Brooke Adams
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn A. Herbel
- Entry: 122
- Breed: Basset Hound
- Name: Foxglen Sanlyn One Last Dance
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 53
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy MH
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Arkgold Trademark Got My Name In Lights CGC DN
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Beach Bum Something Is Brewing
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Everso's Mutiny JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 47
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violets Are Blue V Devlynn
- Breed: Basset Hound
- Name: Foxglen Sanlyn One Last Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 30
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Herodes Fyodor Bella Fantasia
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Xyomar The Pit Boss In Spades
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Gold Cup's This Is Howie Do It CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Beverly Andersen
- Entry: 43
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Uptown's Tuff Act To Follow
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Rockyhill's Take A Chance On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 44
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Lightening Strykes Twice
- Breed: Pug
- Name: GCH Broughcastl Fantasia Fashion Flair
- Breed: Pomeranian
- Name: Until The Victory Che
- Breed: Chinese Crested
- Name: Black Eye Candy At Spotlight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 45
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield TKN BN RI CGCA CGCU
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Bar-None Kalan Lawyers Guns And Money
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 45
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG LK Michigan Dream It Anyway
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Rosepoint Navigator
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Adair Jungleland
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Boss Is Hanky Panky At Kingsbury
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.