Skyline Dog Fanciers of San Mateo County Santa Rosa, CA 2022-10-21
Posted by: Camille Bakker
Total Entry: 1279
Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ted W. Eubank
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 436
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ted W. Eubank
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Mackney
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 436
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Surefyre's Let's Be Frank
Sporting Group
- Judge: Sandra Lex
- Entry: 236
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Winchester's An Apple A Day
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Favor's Your Song
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Linnel Clarke
- Entry: 204
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Justart Majenkir Status Symbol
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Timaru Inas
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Rita J. Biddle Esq.
- Entry: 195
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Wonder Dog at Pycreek
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Timaru Tallulah
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Icon N Banstock Sunny And 75 BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Barbara A. Pessina
- Entry: 155
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Aimhi Head Dover Heals
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Hjohhoo's Hjo're My Ony One
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Surefyre's Let's Be Frank
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jason Hoke
- Entry: 117
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Ivyline Mackintosh
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Kaylen's He's A Panda Bare
- Breed: Pug
- Name: GCHG Mister Massimo Vitorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Robin Stansell
- Entry: 161
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Oui Didn't Start The Fire @ Maximun
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Skyline's Continuum
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Roki Yama's Dragon House Leonida's
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 102
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHP DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Gaitway's All-Ways in Style
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Kicknauss Bittersweet Divitys J Adore
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Cruig Daydream Believer BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.