Rapid City Kennel Club, Inc. Rapid City, SD 2022-10-22
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 501
Best In Show
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Breed: Boxer
- Name: GCHS South Willow's Drop It Like It's Hot
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa D Young
- Entry: 17
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa D Young
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Bryonna Thompson
- Breed: Smooth Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debra L Davis
- Entry: 147
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH Lepshi Valente Harus CM3 JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Goodfield Forever's Redneck Woman
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Trio Hopes Legendary Lawman RE
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Shogun's Royal Blackheath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 67
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Chase Farm Legends Of Avalon
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Donatello Vom Jagervurg MW
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Kuhlbreeze Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Lekoll Bobbi Sharm Prospero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 53
- Breed: Boxer
- Name: GCHG South Willow's Drop It Like It's Hot
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Bernergarden's Point Break
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Topaz Wildfire for UmunhumTHDN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 35
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Minuteman Lex Luthor
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Lotus' If I Ruled The World
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHG HDK K2's Shockwave@Bellridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 66
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Until The Victory Che (Gonzalez)
- Breed: Havanese
- Name: Happy Paws' Sunshine Lollipops And Rainbows
- Breed: Pug
- Name: GCHS Andi On The Road
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Starry Night Dr. Drake Ramoray
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 73
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Veritas' 1 More Round
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Starfleet Gamora
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Mucho Mucho Amor Del Rey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Rhonda Silveira
- Entry: 501
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Highline's The Messenger
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Dynasty's Epic Adventure At Sunpeak BCAT
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Bold North Sporting Fields Aff'air To Remember BN RN HT CGCA TKI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Prairiejoy's Ever Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.