Sandemac Kennel Club Springfield, IL 2022-10-22
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 803
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Timberknoll's Check Mate Gold Cup
Junior Showmanship
- Judge: Mrs .Janet Parcell
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Maren LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 253
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Janet Parcell
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Ciera Woods
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 253
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 123
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Normandy Silhouette N Javalin Bachelor Parti
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Tyneside's Midnight Romance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 85
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's High Roller
- Breed: Otterhound
- Name: CH Aberdeen's XLNT Adventure
- Breed: Sloughi
- Name: GCH Itri Ocerico
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCHB River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 177
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Timberknoll's Check Mate Gold Cup
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You CGC
- Breed: Akita
- Name: GCHS Murray Arce's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 53
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Aberdeen Spitfire Calling Norman Picklestripes @ BS
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Timberwyck The Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 129
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Roi L Man In The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 135
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Sentry's Get Back
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Arabelle's The Colonel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 99
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Canaan Dog
- Name: CH Jaykay Fearless Defender At Bandersnatch Rosendogs FDC TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Copperidge's Dazzling Indigo Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.