El Paso Dog Fanciers Las Cruces, NM 2022-10-28

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 354

Best In Show

  • Judge: Mr Ralph J (Sonny) Ambrosio
    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHS Speechless In Your Face

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Del Sol Oxota Fire And Ice

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Jill Warren
  • Entry: 3
    • Class: Open Senior
    • Name: Octavia Stensen
    • Breed: Norwegian Buhund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Cesar Liriano
  • Entry: 159
    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHS Bo-Co-Pa's I'm Sexy And I Know It

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Jill Warren
  • Entry: 3
    • Class: Open Senior
    • Name: Samantha Elliott
    • Breed: Wirehaired Dachshund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Cesar Liriano
  • Entry: 159
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Thai Silk Let Him Be A Superstar

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Gloria Kerr
  • Entry: 44
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Stocksfell Stella

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Sandia's Polar Bear

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCH Triumphant's Flying Circus

Hound Group

  • Judge: Dr Carol White-Moser
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Del Sol Oxota Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio FDC

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Majestrian Erwena

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Teckelwood Hyder's All That Jazz ML

Working Group

  • Judge: Mr. Kenneth Graeme Hammond
  • Entry: 39
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Nobledane The Ritz Carlton Way

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog

      4th Place

    • Breed: Neapolitan Mastiff
    • Name: Cinciripini's Rolo

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Narelle G. Hammond
  • Entry: 6
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Lighthouse I Put A Spell On You

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: Ravenclaw Fox Briar

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Rhapsody's Mule Creeks I'll Fly Away

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Lion-L Imperial Sovereign Pullman Car-Kings Court

Toy Group

  • Judge: Mr. Cesar Liriano
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHS Speechless In Your Face

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tntis Turn On The Lights

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHB Micci's Misty May

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: Jetstar's One Wish

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Cesar Liriano
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCH Suomi N Ajuaq's Heir to the Firenation TKN

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Prestige ETS In The Air Tonight

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Legend's Purple Majestic High

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Jaron's Monogram Lucky's Star

Herding Group

  • Judge: Dr. Carol White-Moser
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Riatas All Rise By Briarbrook

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Whimzy Eight Days A Week

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat A Date To Remember

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Mega K-9's Eva

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.