Queensboro Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2022-10-28

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 751

Best In Show

  • Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHG Lacey's Not My Circus

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
  • Entry: 11
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Savanna Michalak
    • Breed: Anatolian Shepherd Dog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Kevin M. Flynn
  • Entry: 224
    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Ania's Celebrity Profile

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Hailey Gillotti
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Kevin M. Flynn
  • Entry: 224
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Theory Orion BCAT CGC TKI

Sporting Group

  • Judge: Mr. Kevin M. Flynn
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Ania's Celebrity Profile

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Cerise Bonanza

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Tampa Bay & Eagle Pond's Kisss Sweeter Than Wine

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS HHH Autumn Sonnet

Hound Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHG Lacy's Not My Circus

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Saranan's Footsteps In The Sand With Cranston Hill

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Trumphill's Set Fire To The Rain at Kaskazini

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur

Working Group

  • Judge: Mrs. Helene Nietsch
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: Dogo Argentino
    • Name: CH Ol Glory Del Caritas I Was Born Game

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Salt Heir's Unleash the Beast

      3rd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCHB Stecal's Voodoo woman at Nakodo

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Bullrinkles Wizard of Oz

Terrier Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache

      2nd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Monaline Unit

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Joval No Guts No Glory

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHG Adako Mickey Mouse Club House

Toy Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Piccadil's The Greastest Showman Come Alive

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. John V. Ioia
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Boxwood's Bell Buoy

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHB Sierra's Icing On The Cake CGC TKA ATT BCAT

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHP Liontamer Pazzazz Rothrock's Tradition By Buddakan

Herding Group

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Aoiresona's A League Of Her Own Of Zimsu

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Serendipity Collinswood Kestrel

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.