Kennel Club of Riverside Perris, CA 2022-10-29

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1063

Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Loredo's Stealing The Party

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 26
    • Class: Open Senior
    • Name: Ana Victoria Cummard
    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
  • Entry: ---
    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Arabelle's The Upside Down

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 26
    • Class: Open Junior
    • Name: Callie Roman
    • Breed: French Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
  • Entry: ---
    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: Del Rey-Winston's Forever Young

Sporting Group

  • Judge: Ms. Carol Jean Nelson
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Jadestar N Cairncross Wild Wild West

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: To The Future

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      4th Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Wont Go Quietly

Hound Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Windborn Rejoice Rejoice

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Winston-Del Rey's C.C. Rider

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS Countrywind's Craftsman CGC JC

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Starfyre's Kianna I Am Divine

Working Group

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
  • Entry: 236
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB South Willow's Drop It Like It's Hot

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHS R Pyr A Tribute To Elvis!

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Megamugs Plausible Deniability

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. John Constantine-Amodei
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS First Class Victoria Berland Empress of Magic

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Random Rumblebee

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Mar Vista Above The Line

Toy Group

  • Judge: Ms. Paulett DeLong
  • Entry: 158
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Aslan Vindicated Victory

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: Roseriver Denali At Cottford Court

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Timoshire Here's Looking At You Kid

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Loredo's Stealing The Party

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight No Filter Needed At Amethyst

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Asans N Padow's Twilight Quil From A New Moon

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Barbil Juneau's Northern Breeze Pas De Deux

Herding Group

  • Judge: Ms. Shelley S. Hennessy
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Aratone Neverland

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Amies Playing For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: CH Lambluv's Merriewe We Shoot for the Stars

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Blessedhope Timeless Treasure @ Guiding Light

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.