Sioux Empire Kennel Club, Inc. Sioux Falls, SD 2022-10-29

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 920

Best In Show

  • Judge: Mrs. Virginia Murray
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Virginia Murray
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie West
    • Breed: Bernese Mountain Dog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 327
    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: Deluxe Warrior Princess

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 18
    • Class: Novice Junior
    • Name: Shayla Hernadez
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 327
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHB Dajean's Dancing In The Rain BCAT

Sporting Group

  • Judge: Michael Canalizo
  • Entry: 224
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Wont Go Quietly

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Soverein's Chasing Legends

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

Hound Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Sporting Fields Dashing Island Beauty

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Southwind's Man O' War With M&M CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Always Mind Eraser

Working Group

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You CGC

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Timberknolls Check Mate Gold Cup

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Millcreek's On A Starquest BCAT

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Protocol-Liberator Pagani Without Compromise CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Laroh's I Ain't Kidding

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbkis Rebel And Proud Party Crasher

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHB Flyin Torpedo The Ark CGC

Toy Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Hallmark's His Royal Highness AX AXJ

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Until The Victory Che (Gonzalez)

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHP Encores Once Upon A Dream

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHG Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Drakewood &Takota R Spillin The Tea

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

Herding Group

  • Judge: Dr. Eric Liebes
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Clayfield's Gizmo V Eklectic Jimeni

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue

      3rd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.