Travis County Kennel Club Belton, TX 2022-10-29

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 1080

Best In Show

  • Judge: Mr Larry C Abbott
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Larry C Abbott
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin

Junior Showmanship

  • Judge: Cmdr Pamela Ryner-Hirko
  • Entry: 15
    • Class: Open Senior
    • Name: Rachael Rabenberg
    • Breed: Belgian Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Marilyn Y. Pipes
  • Entry: 354
    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Brittania's Well Played Harmon DJ CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Cmdr Pamela Ryner-Hirko
  • Entry: 15
    • Class: Novice Junior
    • Name: Brenley Massie
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Marilyn Y Pipes
  • Entry: 354
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: CH Bren-Dach's Summer Breeze SS

Sporting Group

  • Judge: Ms Pamela S Lambie
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota's Casey's Off To Dublin

      2nd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Trio Hopes Legendary Lawman RE

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Double Barrel's Turkey Creek Jack Johnson MH CG

Hound Group

  • Judge: Mr William F Potter II
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Zaida Bint Muti Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Elista's Cross My Heart

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW

Working Group

  • Judge: Mr Ronald V Horn
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHP Southport Ares God Of War

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Pinnacle's Deep Eddy

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Rio Nova Dancing With Nothin' But My Hat On

Terrier Group

  • Judge: Mrs Cindy C Lane
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Pinnacle Broxden Lickety Split

      2nd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: CH Leman Ulysse

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHB Sherwood CK Dexter Haven

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD

Toy Group

  • Judge: Ms Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHS Doubletree Touchstone Hot Toddy

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Timeless Now You See Me

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 155
    • 1st Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHG Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC

Herding Group

  • Judge: Ms Linda Robey
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Aubrey's Mama Can't Buy You Love

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Margaux's Black Gold At Zaza

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs Cindy C Lane
  • Entry: 2
    • Breed: Portuguese Podengo
    • Name: Fall Creek's Zoe Of Bar-K


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.