Vancouver Kennel Club Ridgefield, WA 2022-10-29

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 1087

Best In Show

  • Judge: Mr. Bryan Martin
    • Breed: Harrier
    • Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Bryan Martin
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Foxwood Lionhart's Belle Of The Ball

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Bryan Martin
  • Entry: 31
    • Class: Open Junior
    • Name: Avery DeVault
    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Stephen Dainard
  • Entry: 542
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Foxwood Lionhart's Belle Of The Ball

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Bryan Martin
  • Entry: 31
    • Class: Open Senior
    • Name: Gabriella Gebhard
    • Breed: English Setter

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Stephen Dainard
  • Entry: 542
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Windemere's Legacy In The Making

Sporting Group

  • Judge: Douglas Johnson
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB

      2nd Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCHB ReadyFor Sunjiro Of Madrona KII

      3rd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHS Juniper's Daylight Special TKN

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Creswick & Moonrysn I Have Spoken

Hound Group

  • Judge: Mr Jamie Hubbard
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

      2nd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Kimani's Borne Genesis

      4th Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

Working Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 202
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Marinella's Against The Grain SCN TKN

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Shorepath's Boys In The Boat

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Starlaine Standing Ovation

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogel
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Emerald Isle's Tipperary

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHS Lotus' Mic Drop

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Hardknox I'll Be There For You @Quicksilver

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHG Scotch Broom Riley Macneill Of The Isles BCAT

Toy Group

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 157
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Nordic Vision's Turn Back Time

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Touches Judgement Call

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Kaleeta's Rhythm of The Rain

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Serenpark Carnival Pride

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Cedarhills-Shamrock Heard It Through The Grapevine

      3rd Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: CH Ashford's Sweetwater Taffy

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Gembox Kofukk Life Is But A Dream At Batu

Herding Group

  • Judge: Mr. Stephen Dainard
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Foxwood Lionhart's Belle Of The Ball

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Calm Think I Struck gold

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHB Catchpen N Promise 2B Or Not 2B Of Heelerhill

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.