Furniture City Kennel Club, Inc. Winston-Salem, NC 2022-11-13

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 665

Best In Show

  • Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Brookman's Touch Of Bold

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Royal-Tea Antonio Banderas

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Michael Faulkner
  • Entry: 17
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Taylor Stone
    • Breed: Schipperke

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Cindy Stansell
  • Entry: 339
    • Breed: Swedish Vallhund
    • Name: GCHS Kingscrest Star Of The New Year FDC CGC TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Michael Faulkner
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Lenore Hedemark
    • Breed: Rat Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Cindy Stansell
  • Entry: 339
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Sunnyoaks Buzzer Beater

Sporting Group

  • Judge: Mr. Michael Faulkner
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS BrambleBush Piper At The Gates Of Dawn

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Creeksyde's Simply Marvelous JH CA BCAT

      3rd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Cameo Siloet Gold Coast Legacy

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Liberty Lionswatch Squeeze The Day

Hound Group

  • Judge: Mrs. Rosalind Kramer
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Royal-Tea Antonio Banderas

      2nd Place

    • Breed: Harrier
    • Name: CH Kingsbury Daddy's Little Monster

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Watermark The Secrets In The Sauce V Legibach SW

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCH Dar Bony-Sona Runa

Working Group

  • Judge: Mrs. Cindy Stansell
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Jerdans Coutry Girl At Eden Forest

      2nd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHB Sforzando's Jive At Five

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Brija's Black Magic Caleb's Shooting Star MX MXJ CGC TKA WAC

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH D'Lyn N' BeeVee's Crazy X-Girlfriend

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Rosalind Kramer
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Samabel Hot Fudge Sundae

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Blue Moon Shine On

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Kilkenny's Wild Honey

Toy Group

  • Judge: Mr. Robin L. Stansell
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH Cottage Lake's Our Lady of the Holy Rosary

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Midwood Mandarin

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Landd Shooting Star

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Brookman's Touch Of Bold

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Luna LLena's We All Talk About Bruno

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Sunnyoaks Buzzer Beater

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: CH Ta Sen Westgate Jingle Juice

Herding Group

  • Judge: Mr. Michael Faulker
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Swedish Vallhund
    • Name: GCHS Kingscrest Star Of The New Year FDC CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHG La Brise Man O'War

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: Triple H Stuck On A Memory

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHB Okarina Du Crepuscule Des Loups

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.