Mispillion Kennel Club, Inc. Salisbury, MD 2022-11-13

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 627

Best In Show

  • Judge: Joe Walton
    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF

Reserve Best In Show

  • Judge: Joe Walton
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Planett's Pop Star

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Todd Jackson
  • Entry: ---
    • Class: Master
    • Name: Alexis Coriell
    • Breed: Smooth Collie

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Richard Mullen
  • Entry: ---
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Pond Hollow Don't Tread On Me

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Todd Jackson
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Grace Brown
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Richard Mullen
  • Entry: ---
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Seabrook Something To Talk About

Sporting Group

  • Judge: Don Evans
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Ceise Bonanza

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Warwick's Country Roads At Sugarland

Hound Group

  • Judge: Joan Anselm
  • Entry: 54
    • 1st Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH Huntersrun Starkeeper Bellina

      2nd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bakhu's One In A Million

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHS Corkey's Gino's Living La Bella Vita Italiana

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHS Paldachs Hanky Panky At Sarmac

Working Group

  • Judge: Dr Klaus Anselm
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CnSand Hellz Frozen Over

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Rivergroves Isn't She Lovely

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHG Swiss Run's At The End Of the Line With Palisades

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCHB Stecal's Voodoo woman at Nakodo

Terrier Group

  • Judge: Don Evans
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Peabar P.S. I Love You

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Lyrical's Ace of Cakes at Foxtail

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHG LAMZ Really Really Ridicously Good Looking FDC CA BCAT CGC

Toy Group

  • Judge: Richard Mullen
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Riversong's Rockin' At The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Marlex Kisa Adare Glamour Girl

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCH Maximal's Call Sign Ivy TKN

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Bonitos Companeros Orinoco

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Richard Todd Jackson
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Planett's Pop Star

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Just Incredible Tom Ford Fabulous

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHB Surrey Sage

Herding Group

  • Judge: Dr Klaus Anselm
  • Entry: 80
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCHG Broadcreek's Darth Vader Of Darste

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: Wrangler's Cowgirl Up

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: CH Burlesque Sparks Fly

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.