North Country Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2022-11-13
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 807
Best In Show
- Judge: Mrs. Ann Felske-Jackman
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Vangerbull Brutale Gladius
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ann Felske-Jackman
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Susi Sells Suchi On The Boardwalk
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela J. Porpora
- Entry: 15
- Class: Novice Senior
- Name: Gabriella Casanova
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Angela J. Porpora
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Wynmoor N Bryden's Once Upon A time
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela J. Porpora
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Matilda Reck
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Angela J. Porpora
- Entry: ---
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Cammcastle's Vintage Brimstone V Camelot
Sporting Group
- Judge: Ms. Nancy Liebes
- Entry: 222
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock's Harborview
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Ceilidh Wild Irish Rose CD BN RI OA OAJ CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Wynmoor N Bryden's Once Upon A time
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Tyneside's Midnight Romance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 121
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Walker's Caped Crusader JC
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Squire: I Got My Mojo Working
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Peacock Eagle Ridge Home Schooled
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Kachina Kochana Coco Crisp V Lucene CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Angela J. Porpora
- Entry: 188
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Trevi's Winter Bliss
- Breed: German Pinscher
- Name: Invictus New York Edition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Arndt
- Entry: 92
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Vangerbull Brutale Gladius
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Starkweather Sprite
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Thunderally's Mystevious Casper
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: Whindancer Prince Charles Leaping In The Air
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Kathi Brown
- Entry: 161
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG We-Syng Chrischin Lucky Liam
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Carlen Myrddin Wylit At TYCWN
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Kalliope Guess Again
- Breed: Pug
- Name: CH Cuddle's Dream Catcher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 148
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Susi Sells Suchi On The Boardwalk
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Sun Valley BCAT
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Bier's When Calls The Heart V Rinchen CGCA
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB LCM Let's Hear It For The Boy In Clicquistan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Mike Jackman
- Entry: 158
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Legacy's Fully Charged
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Stonecroft's Sea Scape
- Breed: Rough Collie
- Name: Milas Sly Stranger CGC TKN
- Breed: Briard
- Name: GCH Fairytale's Oxford CGC RI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.