Southern Colorado Kennel Club, Inc. Pueblo, CO 2022-11-13

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 0

Best In Show

  • Judge: Mrs Christine E. Calcinari
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Bugaboo's Let It Be

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Christine E. Calcinari
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB South Willow's Drop It Like It's Hot

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Kelli Kujawa
  • Entry: 36
    • Class: Open Senior
    • Name: Anja Cikara-Gocke
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Denise Arlynne Ross
  • Entry: ---
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Bedlem Fly Me To The Moon

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Kelli Kujawa
  • Entry: 36
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Tatum Duvall
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Denise Arlynne Ross
  • Entry: ---
    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Lindenka U.S. Samoas At Macthom

Sporting Group

  • Judge: Mrs Sulie Greendale-Paveza
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHG Solivia's Defining Moment At Playlist

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Galewinn's Bringing Down The House

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHS Sincerus Magnificent Obsession Of Latierra

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Blueprint's Sweetgold Country Girl

Hound Group

  • Judge: Ms. Denise Arlynne Ross
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Soletraader Dean Martin

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHB Lekoll Bobbi Sharm Prospero

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: First Class Loco Boy Living Like Larry

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Lionridge's I'm It N That's That CGC

Working Group

  • Judge: Mr. Ronald Freeman
  • Entry: 217
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB South Willow's Drop It Like It's Hot

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Dreamchaser's Midnight Teller V. Ciden Alisaton

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS First Class Victoria Berland Empress of Magic

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Menusha's Pancho Villa

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHB Mc-Kee Follow Me On Easy Street

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Tivol's Sound Of My Soul

Toy Group

  • Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Anabelle Beautiful

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Pruden's High Roller At Geronimo

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Shirmont Remembers Sigma Chi (Canada)

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: Yaya's Crush'N On You

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Good Fortune Good and Ready II

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      3rd Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Roki Yama's Dragon House Leonida's

Herding Group

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Bugaboo's Let It Be

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Rocheuse's Frazier

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: CH R'senal Du Seize Thermidor

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Terra Norte's Constantine The Great

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.