Wine Country Kennel Club Napa, CA 2022-11-13

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 1065

Best In Show

  • Judge: Merle Taylor
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman

Reserve Best In Show

  • Judge: Merle Taylor
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

Junior Showmanship

  • Judge: Carolyn Taylor
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Audrey Boyer
    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Pat Putman
  • Entry: 520
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Toykeeper's Samurai-X

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Carolyn Taylor
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Brielle Villarreal
    • Breed: Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Pat Putman
  • Entry: 520
    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHS R Pyr A Tribute To Elvis!

Sporting Group

  • Judge: Ken Murray
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Winchester's An Apple A Day

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Kinross N Estrella emerald Rain CGC

      3rd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Hellfires Dancing In the Dark

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Dawnglo for Your Eyes Only

Hound Group

  • Judge: Harold Tatro III
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHG Vin-Melca's The Jaywalker

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Ableaim Kalina Mumm's The Word

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Rancor's Mass Effect

Working Group

  • Judge: Gary Andersen
  • Entry: 227
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Watersong Pouch Cove Resolute

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Starlaine Standing Ovation WAC DN

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Camcastle's Back To The Future

Terrier Group

  • Judge: Carolyn Taylor
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHS Lotus' Mic Drop

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Aimhi Head Dover Heals

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria

Toy Group

  • Judge: Ken Murray
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dunkirk Just One More Time

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Nordic Vision's Turn Back Time

      3rd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHB Alexi's One Fin Two Fin Red Fin Blue Fin

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Starry Night Dr. Drake Ramoray

Non-Sporting Group

  • Judge: Janet Allen
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Shady Oak's High Tea At Highwood

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Saint Florian's Good Day Sunshine

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Rosemel's Belka with Black Pearl

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: Goldshield's QB I'm the Bee's Knees

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sheila Polk
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Top Hat N Suboja's Strawberry Wine V. Legend HT FDC BCAT CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black CGCU TKI

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHP DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Cezanne's Gateau

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.