Canada Del Oro Kennel Club Tucson, AZ 2022-11-14

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 871

Best In Show

  • Judge: Ms. Judy A. Harrington
    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Judy A. Harrington
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Wyndstar Sweet Side

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Emerson Jaquish
    • Breed: Saluki

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: ---
    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Cristall Myangel The Quenn Has Spoken

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Camryn Sherrin
    • Breed: Pomeranian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: ---
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Jorogz' Ember Gift Of Love

Sporting Group

  • Judge: Mr. Kenneth Berg
  • Entry: 155
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHG Atlantic's Thunder Road AT Ghoststone

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Triseter Celtic Usher

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHG Sierra Ridge Born To Love You JH ACT1

Hound Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Morozova Rey's Summerlane Wind Rider

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Winborn Classique

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M Stellar Spotify

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Lamarde Perro Anticipation

Working Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 158
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Cammcastle's Back To The Future

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's The Legend Exists

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Lavender Hills Sin City

Terrier Group

  • Judge: Mr. John Constantine-Amodei
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Longvue Dare To Dream

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Foxbriar's National Treasure From Itsy Bitsy

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: CH Everest's N' Mosaic's The OPerfectionist

Toy Group

  • Judge: Mr. John Constantine-Amodei
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Castle Peak Field Of Dreams CGC

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Tovo's Faster Than Light

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Players Rise And Shine

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Shady Oak's High Tea At Highwood

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Jaron's Monogram Lucky's Star

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: CH Kagayaki No Girou Go Kashima Gijukusou

Herding Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Wyndstar Sweet Side

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Amies Playing For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Terra's Harry Victor

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Markos Top Gun

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.