Holland Michigan Kennel Club Kalamazoo, MI 2022-11-14

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 675

Best In Show

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Oncore Red Solo Cup With Solivia

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Chihawk Aashtoria Mechta For Your Eyes Only

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Brooke Scislowicz
  • Entry: 13
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brooke Alene Boeske
    • Breed: English Cocker Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 255
    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHB Nahala's Winter Dragon TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Brooke Scislowicz
  • Entry: 13
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brianna Hutchins
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 255
    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: CH Seneca's Dragon On Our Side

Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Oncore Red Solo Cup With Solivia

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

Hound Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Chihawk Aashtoria Mechta For Your Eyes Only

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Gwencalon Isle Of Skye

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Deiconsorti Always In The News

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Haven's Endless Time

Working Group

  • Judge: Ms. Jan Paulk
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You CGC

      2nd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG River Regions Remington CGC

      3rd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCH Adibeir Red Carpet Affair CGC

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: Karnovanda's The Highwayman

Terrier Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 40
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Clayco Little White Lie

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHS Foxheart Gun Powder N Lead At Tsarshadow

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Timberwyck The Rock

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Camelot's Lady Guinevere Of The Norhtern Lights

Toy Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: CH Midyear Flying On A Sugar High

      4th Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Tessier Wyntuk Red-E To Reign

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Jessper's Wild Horses

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Crestagard's Shakin Not Stirred In The Goldenh

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundry CGC

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Hillwood Mimi Of Avery

Herding Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Coventry Music Of The Night

      3rd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHS Havi Aus Vinkona

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Gordonview Bittersweet

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.