Columbia Kennel Club, Inc. Concord, NC 2022-11-17

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 553

Best In Show

  • Judge: Edweena (Teddy) McDowell
    • Breed: Briard
    • Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: Edweena (Teddy) McDowell
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie

Junior Showmanship

  • Judge: John Schoeneman
  • Entry: 5
    • Class: Novice Junior
    • Name: Adleigh Davis
    • Breed: Bullmastiff

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Lori Nelson
  • Entry: 263
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Sunnyoaks Buzzer Beater

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: John Schoeneman
  • Entry: 5
    • Class: Open Senior
    • Name: Faith Blair
    • Breed: Samoyed

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Lori Nelson
  • Entry: 263
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS L'end Show Moviestar

Sporting Group

  • Judge: Lori Nelson
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Ocoee Riversong From A Distant Star

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Glacier's Star Spangled

      3rd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCHS Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCH Kurly Kreek Thunger Road CA FCAT

Hound Group

  • Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Harrier
    • Name: CH Kingsbury Daddy's Little Monster

      2nd Place

    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHS Paldachs Hanky Panky At Sarmac

Working Group

  • Judge: Kimberly Meredith
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Aludra's Fairy Queen V Desta

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Loral's Naughty But Nice SIN CGC TKN ATT

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Azzuma's I Believe In Miracles

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH D'Lyn N' BeeVee's Crazy X-Girlfriend

Terrier Group

  • Judge: Carol Jean Nelson
  • Entry: 28
    • 1st Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS L'end Show Moviestar

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Connacht Tuatha De Danann Braveheart

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Samabel Hot Fudge Sundae

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHB Raintree's National Velvet

Toy Group

  • Judge: Dr Andrea Bradford,MD
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mountain Crest My Boy Watson

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Galaxy of Odins Thor

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Flyinhi Thru The Cosmos

Non-Sporting Group

  • Judge: Kimberly Meredith
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Cobano (Avalos-Lara)

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHB Whispering Pines Covert Op

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Encor Lauris Fashionista

Herding Group

  • Judge: Kimberly Meredith
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHG La Brise Man O'War

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Greenwoods Lightning Strike

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.