Town And Country Kennel Club, Inc. Chickasha, OK 2022-11-17

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 855

Best In Show

  • Judge: Mr Ralph J (Sonny) Ambrosio
    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Ralph J (Sonny) Ambrosio
    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Sydney Wills
    • Breed: Cardigan Welsh Corgi

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 232
    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCHS Bluefire Drive By

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 13
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Eleanor Hiebsch
    • Breed: Whippet

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 232
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Desertmoon's Runs With Scissors

Sporting Group

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHB Realta Sycomore Spry CGC

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Millspring's Freedom Fighter

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Tamarack's Pink Martini

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'

Hound Group

  • Judge: Mr James E Frederiksen
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHG Signet Amelia Bedelia

      2nd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Elista's Cross My Heart

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Donatello Vom Jagervurg MW

Working Group

  • Judge: Mr Ralph J (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCH Herodes Fyodor Bella Fantasia (Slovenia)

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

Terrier Group

  • Judge: Mr James E Frederiksen
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Foxhaus Game On At Foxhollow

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHB Sherwood CK Dexter Haven

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Berkshire Chances Are NiLife

Toy Group

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Ballofur's Maybe I'm Amazed

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Coverdale From The Lion's Den

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Allen L Odom
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Desertmoon's Run With Scissors

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Amayla's Shake Up The Shadows At Sambuca

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander

Herding Group

  • Judge: Mr James E Noe
  • Entry: 132
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Margaux's Black Gold At Zaza

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Stellar's Queen of the North

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHB Foxhollow Winter Solstice

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.