Greater Monroe Kennel Club Concord, NC 2022-11-19

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 765

Best In Show

  • Judge: John Schoeneman
    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: John Schoeneman
    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man

Junior Showmanship

  • Judge: Chris Levy
  • Entry: 15
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lainey Stutts
    • Breed: Havanese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: 399
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Sugarcoat N Koukla Let's Cha Cha Cha ATT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Chris Levy
  • Entry: 15
    • Class: Open Senior
    • Name: Ava Burns
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: 399
    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Libertad Paraiso De Montjuic

Sporting Group

  • Judge: Harry H (Butch) Schulman
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Glacier's Star Spangled

      2nd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Flocky

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Laurelwood's True Bearing BN RN SH CGC TKN

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Sweetpea's Midsummer Night Magic NA OAJ NF BCAT TKI

Hound Group

  • Judge: Harold "Red" Tatro III
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHB BR Lake Park Ethan

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Harewood Swipe Right V Raydachs SW

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHG Ketka's Free Thinker DCAT

Working Group

  • Judge: Rita Biddle,Esq
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Kloofbear's Cosmic Moonbeam From Heaven FDC CGC ATT

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Snowshoe's True Colors

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Aludra's Fairy Queen V Desta

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Hunter B's Heart Of The Ocean RN SWN SCA SIA CGC TKI

Terrier Group

  • Judge: Chris Levy
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHB Raintree's National Velvet

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Samabel Hot Fudge Sundae

      3rd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: CH Rockledge Montenegro BCAT TKI

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS L'end Show Moviestar

Toy Group

  • Judge: Kimberly Meredith
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Mountain Crest My Boy Watson

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH Cottage Lake's Our Lady of the Holy Rosary

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dreamville King's Ransom

Non-Sporting Group

  • Judge: Tim Catterson
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Windsor Hill New York, New York

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Cobano (Avalos-Lara)

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Libertad Paraiso De Montjuic

Herding Group

  • Judge: Minna-Liisa Koltes
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Northbay Xsell That's A Wrap

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Peek-A-Boo's Emma Stone

      4th Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHG La Brise Man O'War

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.