Minneapolis Kennel Club, Inc. Shakopee, MN 2022-11-19

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 1020

Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Temora Reason Gone Mad

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Stonebridge Wild Thing Timbear Creek

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Joan P. Anselm
  • Entry: 33
    • Class: Open Senior
    • Name: Izabelle Burg
    • Breed: Smooth Fox Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 634
    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHS Oak Knolls Secret Flame HSDS HSAD PT RN BN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Joan P. Anselm
  • Entry: 33
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie West
    • Breed: German Wirehaired Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 634
    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG MCK Northland's Something Just Like This

Sporting Group

  • Judge: Dr. Klaus Anselm
  • Entry: 228
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Tramore Heights Titanium

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: CH RNR Impact Leave Me Malone

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Sixsigma's It Happened Alluva Sutton CGC

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: Manitou's Lakeridge Beau

Hound Group

  • Judge: Mrs. Joan P. Anselm
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHB Aspen's Turn The Page

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Mahrani She Walks With Stars Stormhill CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: Azize's Crown Jewel From Orion BCAT

      4th Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: Sidekick's This Year's Eye Candy

Working Group

  • Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
  • Entry: 172
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Charron's I Wanna See You Be Brave

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Bernergardens Look To The Stars BN RA THD CGCA CGCU TKN

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergroves Been A Long Time Coming

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Lyndobe's Tremendous Tornado

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
  • Entry: 80
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: Temora Reason Gone Mad

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Epoch's On The Edge Of Time

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHS Aberdeen Dayum Girl @ Spitfire & Brownstown

      4th Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: CH Tuffnutz Cutie Patootie

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Stonebridge Wild Thing Timbear Creek

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei I'm the Boz

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Heartland's Rip In Time

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Tantalite Travis

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Donna J. Buxton
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Troika's Where's Aldo CGC TKI

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Rilee's Diamond Of Faith

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Mi-Pao's Rose Bud

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Rosecrest Bubbles In My Beer

Herding Group

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Clayfield's Gizmo V Eklectic Jimeni

      2nd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: CH Brightcut Carolina Beach FDC TKN

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: CH Fernbriar Cast A Line

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 5
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Firestorms Full Circle TKN


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.