Tucson Kennel Club Tucson, AZ 2022-11-19

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1328

Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Chyscott's The Greatest Showman

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Danfour Reignon Briana

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Desmond J. Murphy
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Maia Davis
    • Breed: Colored Bull Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David W. Haddock
  • Entry: ---
    • Breed: Pomeranian
    • Name: Sweetwaters Say You're Sorry

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Desmond J. Murphy
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Olivia Uyeno
    • Breed: Beagle (over 13")

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David W. Haddock
  • Entry: ---
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Summerwind's Burn Baby Burn

Sporting Group

  • Judge: Mr. Desmond J. Murphy
  • Entry: 194
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHG Atlantic's Thunder Road AT Ghoststone

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Triseter Celtic Usher

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHS Juniper's Daylight Special TKN

Hound Group

  • Judge: Mr. Gary L Andersen
  • Entry: 201
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Winborn Classique

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHB 7Seas D'Ansor Caspian Prince Of The Sea

      4th Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack

Working Group

  • Judge: Mr. Gary L Andersen
  • Entry: 265
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Cammcastle's Back To The Future

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Chyscott's The Greatest Showman

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Aimhi Head Dover Heals

      4th Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: Energon Ironhide At Envoy

Toy Group

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Ellemich Secretariat

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Tova's Faster Than Lightning

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Mister Massimo Vitorious

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Danfour Reignon Briana

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Players Rise And Shine

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Jogoso's Wild West At Pendragon

Herding Group

  • Judge: Ms. Linda L. Robey
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Amies Playing For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Abington's I See Blue Ice

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Markos Top Gun

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.