Whidbey Island Kennel Club Inc Monroe, WA 2022-11-19

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 1357

Best In Show

  • Judge: Mrs. Pamela Peat
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Aubrey's Mama Can't Buy You Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Pamela Peat
    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Justart Majenkir Status Symbol

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robin Hug
  • Entry: 44
    • Class: Open Junior
    • Name: Ava Reilly
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr James Fehring
  • Entry: 758
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHS Sky Acres Restricted Airspace

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robin Hug
  • Entry: 44
    • Class: Open Senior
    • Name: Venna Harris
    • Breed: Italian Greyhound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr James Fehring
  • Entry: 758
    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Songlines You've Got A Friend In Mee

Sporting Group

  • Judge: Dr Steve Herman
  • Entry: 294
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Rush Hill's Brr-ing It On RN CGC

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Prosperity's The Skye Awaits

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHG Pursuit's Trek To The Triple Crown

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Winchester's An Apple A Day

Hound Group

  • Judge: Mr. David Peat
  • Entry: 203
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Justart Majenkir Status Symbol

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Tivio Del Oro Talking Points BCAT CGC

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHB Bazinga Hat 4 You At Rocknpharaohs NA NAJ NF

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Van-Mar N Kazuri Brewin Up Trouble BCAT TKN

Working Group

  • Judge: Mrs. Robin Hug
  • Entry: 252
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Marinella's Against The Grain SCN TKN

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Nakiska 'N Pouch Cove Love The Journey

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: Btrue's Electrabuzzin Aka Kylo

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCH White Hall's Dazziling Diamond Solataire

Terrier Group

  • Judge: Linda Reece
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Elivid's Wanerlust RN BCAT

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHB RavenboutsZippadi Dudah

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: Jetcity Murphy's Law

Toy Group

  • Judge: James Fehring
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Touches Judgement Call

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Limelite's Piecrust Promise Of Hilane

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Windmist Sunterra Start Me Up

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Flash of Joy Seattle TKN

Non-Sporting Group

  • Judge: Janice McClary
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Absolutely Affinity Full of Beans

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Cedarhills-Shamrock Heard It Through The Grapevine

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Herding Group

  • Judge: Honey Anne Glendinning
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Aubrey's Mama Can't Buy You Love

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Verseau's Sirius Black V.EH

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Top Hat N Suboja's Strawberry Wine V. Legend HT FDC BCAT CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHB Moxie's Rockrolla

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.