Canadian Valley Kennel Club Chickasha, OK 2022-11-20

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 963

Best In Show

  • Judge: Ms Victoria M. Jordan
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Cherokee Legend Encore

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms Victoria M. Jordan
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fox-Haus Game on at Foxhollow

Junior Showmanship

  • Judge: Gary L Myers
  • Entry: 17
    • Class: Open Junior
    • Name: Addalyn Avila
    • Breed: Tibetan Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Bridget Brown
  • Entry: 288
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Rockyhill's Take A Chance On Me

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Gary L Myers
  • Entry: 17
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Breana Motsinger
    • Breed: Beagle (over 13")

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Bridget Brown
  • Entry: 288
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Keelypso's On The Threshold Of A Dream Pola

Sporting Group

  • Judge: Ms Dianne Kroll
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Impact RNR Blueblood

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Daykeyne I Have A Secret

      3rd Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCH Tyneside's Midnight Romance

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Winweim Breica Harline Purple Rain

Hound Group

  • Judge: Mrs Lesley Chalmers
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Lockshire V Splendor Farm Messanger Of Strength SL

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Signet Amelia Bedelia

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio FDC

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Elista's Cross My Heart

Working Group

  • Judge: Mr Jay Richardson
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Boerboel
    • Name: GCH Silverthorne's Meant To Be TKN

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Nobledane The Ritz Carlton Way

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Can-Cia And Marlburl's King Of Swing

Terrier Group

  • Judge: Ms Claudia J Seaberg
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fox-Haus Game on at Foxhollow

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi

      4th Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCHS Bluefire Drive By

Toy Group

  • Judge: Ms Claudia J Seaberg
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Sunrise Dragon Forse Of Nature

      4th Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHS ILove Rhapsody Always Full Of Wisdom

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Jay Richardson
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Desertmoon's Runs With Scissors

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Rivendel's Belle Of The Ball

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Blurubein & Firestorm's High Voltage

Herding Group

  • Judge: Mrs Lesley E.Hiltz
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: Coventry Masquerade

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS Margaux's Saturday Night Special At Terra

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH LK Michigan Dream It Anyway

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Straight Arrow's A Cinch To Win

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.