Greater Ocala Dog Club, Inc. Ocala, FL 2022-11-20

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1272

Best In Show

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Fortuna Paxx A Punch

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
  • Entry: 36
    • Class: Open Senior
    • Name: Karli Pixley
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Philip Briasco
  • Entry: 456
    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHG Double D's Nottoway Achy Breaky Heart At Chambray JH

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
  • Entry: 35
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Blaine A. Crowder
    • Breed: French Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Philip Briasco
  • Entry: 456
    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: Sera Order Of The Phoenix CGC TKN

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 238
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: CH Clussexx on Red Alert at Stonecroft

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Chambrays Emperior Maximus Ben Tank'D On The Blvd

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHB RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side

Hound Group

  • Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Whit's Classically Chloe

      3rd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCH Abbaio Murceilago CGC TKN DJ

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Karasar's High Roller

Working Group

  • Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
  • Entry: 182
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Bo-Beck's Up Up Up And Away Dochas RN ATT BCAT TKA FDC CGCA CGCU

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Felicia Gloria Yablunevi Tsvit

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Vykon's I Got Chills CD BN RE FDC BCAT CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Chasinwaves Bon Jovi

Terrier Group

  • Judge: Mr. Sidney L. Marx
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHB Prismic Fashionista Ignites The Revolution RATI CAA DCAT RATN FDC ATT

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHS Brightluck's Image At Bayleigh

Toy Group

  • Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
  • Entry: 220
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Tamarin Tribute

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Grayhaven Somersets Swipe Right

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Marlex Miss Marvel

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Milbu Best Valentines Day

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 167
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Fortuna Paxx A Punch

      2nd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: Absolute Soul On Fire TKN

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH JCRV's Mighty Handsome Taswell Skye

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Salishan The Touch Of Class CGCA CGCU TKA VHMA FDC ATT

Herding Group

  • Judge: Mr. David A. Alexander
  • Entry: 155
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI CGC

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS Redbud Across The Universe

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Bayouland's Ciao Bella At Teyrnon

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.