Kennel Club of Philadelphia, Inc. Oaks, PA 2022-11-20

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 1388

Best In Show

  • Judge: Mr. Mark E. Threlfall
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Mark E. Threlfall
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Pamela S. Lambie
  • Entry: 28
    • Class: Open Senior
    • Name: Natalia Backos
    • Breed: Parson Russell Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Pamels S. Lambie
  • Entry: 28
    • Class: Open Senior
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Pamels S. Lambie
  • Entry: 233
    • 1st Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCHG Collina D'Oro Solo Un Bacio

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Sunkota Casey's Off To Dublin

      3rd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice

Hound Group

  • Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Chase Farm Diamonds On The Inside

      3rd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS CJ's Oh Happy Day On Five Mile

Working Group

  • Judge: Mrs. Donna Conod
  • Entry: 237
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Mlt Ivram The Best Is Yet To Come Brian TT

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Hi-Tech's N Brisbane One Chance Fancy

      4th Place

    • Breed: Komondor
    • Name: GCHB Meadow View Quintessential Zillion To One

Terrier Group

  • Judge: Ms. Ann Ingram
  • Entry: 205
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      3rd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHS Goodspice Efbe Money Stache

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Abberann Sweet Home Chicago

Toy Group

  • Judge: Mrs. Christie Martinez
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHS Speechless In Your Face

      4th Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCHB Starfox Queen Of Hearts

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Surrey Sage

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Planett's Pop Star

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Just Incredible Tom Ford Fabulous

Herding Group

  • Judge: Ms. Kristen L. Francis
  • Entry: 293
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Quiche's Shadow Hunter

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Pamela S. Lambie
  • Entry: 2
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Traka's Chica Fiestera


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.