Minneapolis Kennel Club, Inc. Shakopee, MN 2022-11-20

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 991

Best In Show

  • Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Temora Reason Gone Mad

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Stonebridge Wild Thing Timbear Creek

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie West
    • Breed: German Wirehaired Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Laci Petersaon
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 227
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Tramore Heights Titanium

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: KMK Stir It Up V Greif

      3rd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Tri-Pod's Comin' In Hot

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Jewel'sWild Flower OAP OJP TKN

Hound Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Mahrani She Walks With Stars Stormhill CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Incahoots Vintage Hot Rod Lincoln

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Affinity's Read Me My Rights

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHB Aspen's Turn The Page

Working Group

  • Judge: Mrs. Joan P. Anselm
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Epics Poetry In Motion

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Millcreek's On A Starquest BCAT

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Enforcer's Moore To Do At Cedarwind

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergroves Been A Long Time Coming

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Temora Reason Gone Mad

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHS Aberdeen Dayum Girl @ Spitfire & Brownstown

      4th Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Windswept Thief Of Hearts

Toy Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Stonebridge Wild Thing Timbear Creek

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Heartland's Rip In Time

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Halmark Jolei I'm the Boz

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Mick Northland's Something Just Like This

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr, Kenneth A, Buxton
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Rilee's Diamond Of Faith

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Troika's Where's Aldo CGC TKI

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: Coquina GAmes Without Frontiers TKI VSWB

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Evergreen's I Have A Song To Sing

Herding Group

  • Judge: Mrs. Donna J. Buxton
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Clayfield's Gizmo V Eklectic Jimeni

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS Bold North Sporting Fields Aff'air To Remember BN RN HT CGCA TKI

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: CH Northstar Guardian Of The Galaxy RN CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: CH Fernbriar Cast A Line

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
  • Entry: 3
    • Breed: Norrbottenspets
    • Name: Maplesong-Red Cedar Defying Gravity


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.