Windham County Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2022-11-25

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1575

Best In Show

  • Judge: Mr. Rick Gschwender
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Rick Gschwender
    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 25
    • Class: Open Senior
    • Name: Isabella Eaton
    • Breed: Finnish Lapphund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Berberich
  • Entry: 725
    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Fyrethorn Storm Warning At Ramblin' Red CGC TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 25
    • Class: Open Junior
    • Name: Leah Graham
    • Breed: Long Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Berberich
  • Entry: 725
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: Cheron's All In For The Gambler

Sporting Group

  • Judge: Mr. Wood Wornall
  • Entry: 341
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Kismet One Love One Heart

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Tigerrose Hola Mi Amor At Chinars CGC TKN TKI

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Kilkierans Star's Fhomhiar Maidiin Realta TKN JH

Hound Group

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 157
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Agha Djari's Via Kjavu

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Albelarm Quid Pro Quo

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Trumphill's Set Fire To The Rain at Kaskazini

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Fetch&Smell Chrissy Snow

Working Group

  • Judge: Mrs. Linda Berberich
  • Entry: 241
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Cosmic Nobonz New Kid In Town

      2nd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHG Swiss Run's At The End Of The Line With Palisades CGC

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright CGC

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

Terrier Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: Mill Pond New Dynasty

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: Cheron's All In For The Gambler

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Barrister Res Ipsa Loquitur

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Monaline Unit

Toy Group

  • Judge: Mr. David R. Miller
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Kalliope Mojito

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Cedarwood's Aka Henry McCarthy CGC

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHP Brighton Benchmark

      2nd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Just Incredible Tom Ford Fabulous

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Sidestreet Shameless

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHB Sierra's Icing On The Cake CGC TKA ATT BCAT

Herding Group

  • Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
  • Entry: 232
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Your's

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

      3rd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Lapinkaunis I Want It All

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Frankenhaus Heart Of Fire V Foothills

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.