Cahaba Valley KC Montgomery, AL 2022-11-27

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 621

Best In Show

  • Judge: Molly Martin
    • Breed: Puli
    • Name: GCHS Cordmaker Punchinello

Reserve Best In Show

  • Judge: Molly Martin
    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

Junior Showmanship

  • Judge: Carol Pyrkosz
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Haley Coker
    • Breed: Irish Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Danelle Brown
  • Entry: 194
    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHB Tephra Dark Reflections @ Skywatcher

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Carol Pyrkosz
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Bryant Janetzke
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Danelle Brown
  • Entry: 194
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Lin-Kel Love On The Side Line

Sporting Group

  • Judge: Charles Olvis
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Normandy Silhouette N Javalin Bachelor Parti

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: CH Clussexx on Red Alert at Stonecroft

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Luxe The Grand Illusion JH

      4th Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCH Kurly Kreek Thunger Road CA FCAT

Hound Group

  • Judge: Danelle Brown
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Rosewood's Citrus Got Real

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Cofino Boreales King Arthur

Working Group

  • Judge: Charles Olvis
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Argentine Gigolo De Barba Negra

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Velo V Phillmar Makers Mark @ Kandu

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Nobledane The Ritz Carlton Way

Terrier Group

  • Judge: Elizabeth Muthard
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Foxhaus Game On At Foxhollow

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Flawlessly I Mustache You A Question

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Connaught Tuatha De Dannann Brave-heart

Toy Group

  • Judge: Carol Pyrkosz
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHS ILove Rhapsody Always Full Of Wisdom

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Sw's Mafioso

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Nautica Wildhart I Have A Dream

Non-Sporting Group

  • Judge: Elizabeth Muthard
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Barnstorm One Chance Fancy By Dzine

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS 2Stars Cold As Ice At Damari

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Cobano Avalos-Lara

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHS Wayfarer's You Are My Sunshine

Herding Group

  • Judge: Sherry Webster
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHS Cordmaker Punchinello

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Glenlake's Run For The Roses

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Jasms Cornus Mama Tried RE SWN SCA CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.